Jeho 14. ročník sa nesie v znamení hlavnej témy: forma v časopriestore. Odštartuje v Elektrárni TG 23. apríla o 17. hod vernisážou troch nosných výstav.
„Toto výstavné a edukačné podujatie predstaví rôzne podoby sochárskej tvorby – od klasiky až po súčasné intermediálne a konceptuálne formy. Chceme upriamiť pozornosť na vývoj priestorového umenia. Téma – forma v časopriestore - je možno na prvé počutie ťažko dešifrovateľná, v zásade však chceme ukázať, ako sa menilo samotné umelecké dielo a jeho formy v závislosti od premien priestoru, v ktorom existovalo, “ spresnila autorka projektu a riaditeľka TG Anna Ondrušeková. Podľa jej slov mali predchádzajúce ročníky Hier s umením vždy jasne špecifikovanú tému – či už vo forme konkrétneho materiálu (sklo, papier, hlina, textil), alebo výraznej osobnosti umenia (Jules Verne, Andy Warhol... ). Tento rok sa umelci pohrajú s rébusom priestorového umenia. Naznačia nám, ako sme sa postupne dostali od kamenných plastík až k dnešným 3D technológiám a videoinštaláciám.
Hry s umením tento rok v sebe zahŕňajú okrem iného tri nosné výstavy. Prvá z nich pod názvom 5 x v priestore predstaví tvorbu doktorandov z Ateliéru socha a aplikované médiá Akadémie umení v Banskej Bystrici (Ivana Sláviková, Nina Šošková, Vladimír Kovařík, Matúš Pšenko a Jozef Suchoňa). Pätica autorov predstaví nielen svoje vnímanie priestorových médií, ale ich prezentáciu možno považovať aj za aktuálnu sondu do tvorby najmladšej generácie výtvarníkov. Pre nižšiu vekovú kategóriu bude zvlášť atraktívnou výstava v réžii bratislavskej Bibiany Kam... kam... kameň (alebo Čo sa skrýva v kameni). Predstaví kameň ako súčasť neživej prírody v širšom kontexte ľudského života. Hravou, zábavnou formou priblíži poznatky o spôsoboch využitia kameňa, ale predstaví aj kamenárske remeslo, architektúru či sochárske prístupy k tomuto materiálu. Výstava chce návštevníkom ukázať cestu kameňa od horniny k soche. A do tretice, výstava s názvom Acháty a minerály z lokality Kvetnica pri Poprade zaujme nielen milovníkov umenia, ale aj obdivovateľov okolitej prírody. Ponúka nezvyčajný pohľad na minerály a horniny ako umelecké diela prírody.
„Projekt Hry s umením má za tie roky už svojich skalných fanúšikov a nadšencov. Darí sa nám zapájať doň nielen profesionálnych umelcov, ale priestor tu tradične nachádzajú aj študenti umeleckých odborov a žiaci výtvarných škôl, “ uviedla autorka projektu a riaditeľka Tatranskej galérie Anna Ondrušeková. Podľa jej slov sa v rámci projektu budú prezentovať samostatnou výstavou aj študenti odboru kameňosochárstva Strednej priemyselnej školy zo Spišskej Novej Vsi, Školy úžitkového výtvarníctva v Bratislave a poslucháči katedry sochárstva Fakulty výtvarných umení AVU v Banskej Bystrici. Hry s umením oživia aj tradičné tvorivé dielne a chýbať nebudú ani súťažné módne inšpirácie. 14. ročník projektu Hry s umením potrvá v popradskej Elektrárni Tatranskej galérie do polovice júna.
0